PÖH! Kello hajosi

No sitten se minun Espanjasta hankkimani kello hajosi. Meni lasi rikki. Ehkä asiaa edesauttoi pajalla touhuilu, mutta olisin kyllä suonut sen kestävän myös töitä tehdessä.

No olin yhteyksissä Garminin huoltoon, ja päätin lähettää kellon sinne. Lasin rikkoutuminen ei kuulu takuun korvauksen piiriin.. Huolto oli sen verran halpa, ettei sitä kannattanut pistää kotivakuutuksenkaan kautta. Reilun viikon päästä tuli paluupostissa toinen kello, sellainen huotokorjattu. Uuden veroinen, tai sitten se oli uusi.

No nyt kai täytyy hankkia kellon lasiin jonkinlainen suojus, vaikka niistä en oikein perusta. Kellon lasin pitäisi olla sellaista materiaalia, että se kestää kohtuullisen ajan ilman mitään ylimääräisiä suojia, tai sitten niitä suojia pitää olla uuden kellon pakkauksessa mukana.

No lopulta kello tuli samoihin hintoihin, kuion mitä se olisi ollut täältä Suomesta ostaessa. Tavoittelin taloudellista etua, mutta karma kosti eduntavoittelijalle. Pöh.


Vastaa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.