Maastopyörähtely

Kävin pienellä maastopyörälenkillä. Sen piti olla n. 30 kilsan valokuvausreissu Latokartanonkosken maisemiin. Lunttasin reitin valmiiksi Google mapsistä. Piti se tallentaa puhelimeenkin, mutta Maps ei tue karttajakoa, jossa on useampi saapumispiste. Pöh. Ajelin ulkomuistista.

Ensin ajoin vähän harhaan. Palasin reitille pellonreunaa hurutellen. Toisella kerralla harhautuessani päätin jatkaa sitä pidempää reittiä.

Reitti vei kyllä kotiin perille, mutta tie oli mäkinen ja tuulinen. Matkakin venyi. Lopulta lenkille kertyi mittaa 61,4 kilsaa. Se oli liian pitkä retki. Mäet ja viimeisen 20 kilometrin vastatuuli vei voimat. Juotavakin loppui. Olin näet juomisetkin mitoittanut puolta lyhemmälle reissulle. No taas tuli oppia kantapään kautta.

Kuvia tuli kuitenkin näpsittyä, aina kun sen arvoinen maisema silmien eteen sattui. Tuo pidempi ”maisemareitti” oli kuitenkin loppupelissä vaivan arvoinen.

Tässä parit kuvat malliksi…

Lähtökiihdytys. Takana kilsan verran soratietä

wp-image-1262158504jpg.jpgwp-image-76436662jpg.jpgwp-image-1789262261jpg.jpgwp-image-2088197504jpg.jpg

Seurantalo. Tänään hiljaista.
Mikäs tällaista baanaa on ajellessa. Takana 40km.

Maailman pienin kauppa? Myynnissä saaristolaisleipää ja kananmunia.
Paussi
Kohta kotona. Nelisen kilsaa tähteellä.

Vastaa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.